Żywiec 20 marca 2020

Wiedza, wsparcie i networking w mikrobiznesie

W Żyvcu kryzysowym była mowa o:


1. informacje (poparte przepisami) dotyczące znanych instrumentów, pozwalających na odroczenie lub chociażby rozłożenie na raty zaległości publicznoprawnych (ZUS / US)
2. różnice w stosowaniu ww. narzędzi w okresie przed stanem zagrożenia epidemicznego i w czasie jego trwania (odsetki i opłata prolongacyjna)
3. informacje o zapowiadanych rozwiązaniach, mających na celu wsparcie gospodarki w okresie pandemii (takich jak: dopłaty do kredytów, a także zwiększenie poziomu gwarancji zabezpieczających zaciągane zobowiązania – kredyty, pożyczki)
4. wsparcie dla pracodawców (dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników i składek odprowadzanych z tego tytułu, świadczenie dla osób pracujących w ramach umów cywilnoprawnych)
5. propozycja strategii działania we własnej firmie w okresie pandemii:
– czy koronawirus wpływa na moją działalność?
– czy mam potrzebę skorzystania z oferowanych instrumentów pomocowych?
– jakie pomoce są dla mnie najlepsze?
– jak zacząć działać, by nie zawieszać funkcjonowania firmy w warunkach panującej siły wyższej?
– poza rozwiązaniami dostarczanymi ze strony państwa, jak mam radzić sobie w sytuacji kryzysowej w relacjach z kontrahentami (mowa o stosunkach zobowiązaniowych)?
6. poza wymienionymi jeszcze – pitu pitu, czyli mnóstwo dygresji i tysiące powtórzeń


Pomocne linki:
• ulga w okresie stanu zagrożenia epidemicznego – ZUS
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/ulgi-dla-przedsiebiorcow-w-zwiazku-z-koronawirusem/2545842?fbclid=IwAR3GG4iB9RDZb0su5eRouKPnwQq-87-RNYFSW3l4HmvfzGsf93BYarq2_pA
• ulgi w warunkach „normalnych” (odroczenie / umorzenie / rozłożenie na raty) – dla porównania – ZUS
https://www.zus.pl/pl/firmy/ulgi/umorzenia/rozlozenie-splaty-zadluzenia-na-raty?fbclid=IwAR3-ZzLA_J6lCFmNYbzpZaffhF2g4PGGaYd1W4caedwPaKoQ4sfglO9hk7A
• opis przebiegu procedury, a także dokumenty załączane w momencie ubiegania się o ulgi w warunkach „normalnych” – ZUS
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/katalog-uslug/katalog-uslug-firmy/pomoc-w-splacie-naleznosci/rozlozenie-naleznosci-na-raty/rozlozenie-na-raty-naleznosci-z-tytulu-skladek?fbclid=IwAR3wLdakoCDud3OyxldYO3CYFnOwMCArkCUeWBCDrLNhIM1brwYaYxyswJU
• lista planowanych działań rządu – do rzekomej realizacji w ostatecznie jeszcze nikomu nieznej formie (brak jakichkolwiek ustaw i aktów wykonawczych!)
https://www.gov.pl/web/rozwoj/tarcza-antykryzysowa-ma-ochronic-firmy-i-pracownikow-przed-skutkami-epidemii-koronawirusa?fbclid=IwAR2AS5XisbTslYRAEkw-O19FZvrElejYunDA7Y7rE5buNPNcUOQZZqfJy1I

Gdzie?

Grupa Drobneustrone na FB – klik
      
     

WSZYSTKIE WYDARZENIA